רשם המשכונות

רשם המשכונות

במילים פשוטות ובתמצית, רשם המשכונות הינו בעל תפקיד ברשות התאגידים – כן זו שבמשרד המשפטים שבמדינת ישראל. רשם המשכונות מפעיל מאגר מידע על משכונות, שנרשמו על פי דין. האם מדובר כאן במילים פשוטות ובתמצית? ובכן, הן בהחלט מתומצתות. בהמשך נכתוב על משכון, כדי להאיר קצת יותר אור על תפקיד זה.

כיצד תפקידו של רשם המשכונות משפיע על משכון נכס?

כאמור, רשם המשכונות הוא בעל תפקיד ברשות התאגידים, המפעיל מאגר מידע על משכונות שרשמו אותן על פי דין. משכון, באופן כללי – הוא שעבוד נכס כערובה לחיוב. ישנו חוק של ממש במדינת ישראל, הנקרא חוק המשכון – המציין שבמקרים רבים, ואף ברובם – יפה כוחו של משכון רק כאשר נרשם בהתאם לתקנות. זאת למען הכוונה, לייצר מצב ובו לצד שלישי המעוניין לרכוש את הנכס, לראות ולזהות באם קיים משכון לגבי הנכס או לא. 

מה הערך בבדיקת משכון אצל רשם המשכונות?

כדוגמה, נניח שאדם מתכוון לרכוש מכונית, וזאת לאחר שיקבל הלוואה מהבנק. ואילו, כדי להבטיח את ההלוואה, הבנק החליט למשכן, כלומר לרשום משכנון על המכונית – עד לאותה החזרת הלוואה. ייפוי כוחו של המשכון, או תוקף המשכון – חל בעת הרישום אצל רשם המשכונות. בהינתן שצד ג' מתכוון לרכוש את המכונית מאותו מוכר, יש לו לבדוק אצל רשם המשכונות באם מדובר בנכס מממושכן או שלא. שכן בהינתן שבדק יוכל לדעת, ובהינתן שלא בדק – הצדק, לראות החוק הוא עם הבנק. אלא שבמסגרת תהליך משפטי ישנם תקדימים המפרשים את החוק בכל מיני תצורות שונות כך שרוח הדברים יכולה לנוח באופן שונה בהקשרים משפטיים שונים.

מנגד, רשם המשכונות יכול לסייע לצד ג' לבדוק באם קיים משכון, ובאם לא קיים משכון ברשומותיו – הרי שלא יפה כוחו של המשכון, גם אם ישנו. כלומר, אם צד ג' ראה שאין משכון שרשום אצל רשם המשכונות, אך עדיין יש משכון בתוקף מטעם הבנק על אותו רכב – המשכון לא תקף על פי חוק, כי לא היה רשום כאמור אצל רשם המשכונות.

אלפי ישראלים נמצאו זכאים להלוואה בתנאים מעולים! לבדיקת זכאות אנא בחרו את האפשרות המתאימה:

חשבנו שיעניין אותך גם:

שווקים פיננסים
הרשמה לניוזלטר
אולי יעניין אותך
האם גם אתם זכאים למשכנתא למסורבים?

לבדיקה מהירה בחר\י את קבוצת גילך:

אי עמידה בתשלומי הלוואה או בהחזר עלול לגרור חיוב בריבית פיגורים והליכי הוצאה לפועל. ההלוואות תועמדנה לתקופה של 12 – 100 תשלומים חודשיים. עלות שנתית מקסימלית (כולל עמלות) בהלוואות צמודות מדד הינה 13%, בהתאם לריבית (קביעת שיעור הריבית המקסימלי). בהלוואות שאינן צמודות מדד; עד גובה “שיעור העלות האשראי המרבי”, בהתאם לחוק אשראי הוגן, התשנ”ג-1993.

המרכז להבראה פיננסית 2020 ©

מצוין! להשלמת הפניה מלאו את הפרטים הבאים:

מצוין! להשלמת הפניה מלאו את הפרטים הבאים:

 לא ניתן לקבל הלוואה פחות מ-150 אלף ₪ 

לבדיקת התאמה מלאו פרטים:

להזמנת לידים מהירה מלאו פרטים:

דילוג לתוכן