תהליך לקיחת משכנתא

מצאתם נכס לקנייה וכל מה שנותר הוא לגשת לבנק ולבקש משכנתא על מנת שתוכלו לקנות אותו. אז מהו תהליך לקיחת משכנתא? מה הוא כולל? מהו אישור עקרוני למשכנתא? ומדוע צריך אותו? כל זאת בכתבה הבאה.

תהליך לקיחת משכנתא

שלב 1 – מגישים בקשת משכנתא לקבלת אישור עקרוני למשכנתא

לאחר שמצאתם את הנכס שלכם ורק מה שנותר זה הכסף לקנות אותו, עליכם להגיע לבנק למשכנתאות ולהגיש בקשה לקבלת הלוואה. בשלב זה מגיעים לבנק למשכנתאות ומגישים בקשה לקבלת משכנתא ומצרפים מסמכים ואישורים על הנכס ועל המצב האישי והפיננסי שלכם. עליכם לבקש מהבנק אישור עקרוני למשכנתא, זהו אישור הסכמה מצד הבנק שהוא מוכן לממן לכם חלק מהעסקה עצמה, כלומר 70% מערך הנכס. ברגע שיש את האישור עליכם לחתום עליו. את האישור ניתן לבקש מכמה בנקים אחרים למשכנתאות וחשוב לדעת איך לבקש אותו כדי להימנע מטעויות שונות במיוחד שאתם לא מנוסים מספיק מול הבנקים .

שלב 2 – ניהול משא ומתן מול הבנקים

חשוב לפנות כמה בנקים שונים לעשות השוואות בין הבנקים השונים הן מבחינת מסלולי הלוואות שהם מציעים , ריביות שונות ועוד. תוכלו לדעת את היתרונות והחסרונות של כל בנק ולהשוואות ביניהם בטרם קבלת החלטה והכי חשוב לחסוך לכם לא מעט שקלים.

שלב 3 – מתן בטחונות לבנק

לאחר בחירת הבנק חשוב שיהיה לכם רשימת בטחונות כי כל בנק ידרוש זאת במידה ולא תוכלו לעמוד בתשלומי המשכנתא במלואם. במצב זה הבנק יכול לתבוע אתכם ותצטרכו למכור את הדירה על מנת לשלם על הנכס שלכם ולשלם את תשלומי החזר ההלוואה הנותרים. רשימת הביטחונות כוללים: רישום בטאבו מינהל מקרקעי ישראל- כאשר יש לרשום הערת אזהרה בטאבו כדי שלא תוכלו למכור את הבית ללא אישורו של הבנק. ביטוח חיים- ביטוח חיים עבור שני בני הזוג, כך שאם אחד נפטר במהלך ההחזר, חברת הביטוח תכסה את המשכנתא והבנק יקבל את הכסף במלואו. ביטוח נכס- ביטוח הנכס מפני רעידות אדמה, שיטפונות, מלחמה ועוד. רישום ברשם המשכונות, רישום משכון משרד המשפטים. חתימה של המוכרים ועו"ד על מסמכי הבנק.

שלב 4 – קבלת הכסף

בשלב זה שהוא השלב האחרון, לאחר הגשת כל הביטחונות הנדרשים הבנק מעביר את תמהיל המשכנתא לבדיקה במידה והכל תקין הבנק מעביר את הכסף למוכר וזאת על מנת שלא תברחו עם הכסף ולא תבצעו את הרכישה ופה תם תהליך לקיחת משכנתא.

שאלות ותשובות

סכום המשכנתא כולל את העלות הכוללת של רכישת הנכס והעלות האמיתית של רכישת הנכס כולל הוצאות נלוות לרכישה, שכר טרחת עו"ד, דמי תיווך, שמאי , עלויות שיפוץ ועוד.

תמהיל המשכנתא שונה מלווה ללווה ונבנה בהתאמה אישית בהתאם לצרכים,הרצונות והיכולות של הלווה. כדי לבנות תמהיל משכנתא מתאים יש לפנות ליועץ השקעות מנוסה ומקצועי שיבנה לכם תמהיל בהתאמה אישית.

אין בנק משכנתאות זול. ישנם בנקים למשכנתאות שיש להם מסלולי משכנתא זולים אך גבוהים במסלולים אחרים. מדיניות הבנקים משתנה בהתאם לדירוג הלווה ולכן יש לבצע השוואה בין כמה בנקים ולבדוק ריביות, פריסת תשלומי החזר ועוד בסמוך למועד לקיחת משכנתא .

מדובר על הליך ארוך ובירוקרטי שאורך עד חודש ימים, לכן רצוי להתחיל בירורי משכנתא חודשיים מראש בטרם העברת כספי המשכנתא..

רצוי לקבל אישור עקרוני למשכנתא לפני חתימת החוזה. האישור מחייב את הבנק אך לא מחייב אתכם לקחת ממנו משכנתא .

לבדיקת זכאות למשכנתא השאירו פרטים כאן:
[לבעלי נכס בלבד]
מחבר המאמר
מדריכי משכנתא
קאבר סרטון וידאו- משכנאת חוץ בנקאית
קאבר סרטון: כיצד נקבעת ריבית חוץ בנקאית
משכנתא חוץ בנקאית - מי מפקח עליהם (6)
משכנתא למסורבים
פוסטים באותו נושא
יצירת קשר
תוכן עניינים
אלפי לקוחות מרוצים